12067A470JAT2A
Manufacturer:
Kyocera AVX
Mfr.Part #:
12067A470JAT2A
Datasheet:
Description:
Ceramic Capacitors 1206(3216 Metric) SMD/SMT 47 pF 5 % 500 V
ParameterValue
Capacitance47 pF
Tolerance5 %
Height - Seated (Max)0.5 mm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
DielectricC0G (NP0)
Temperature Coefficient-30 ppm/°C to 30 ppm/°C
PackagingReel
Voltage Rating500 V
Thickness0.94 mm
RoHSCompliant
Mounting StyleSurface Mount
operating temperature-55.0 °C to 125 °C
pin count2
rohs statusCompliant
case package1206
reach svhc complianceNo SVHC
voltage rating dc500 V
capacitance tolerance5 %